Evde Sağlık Hizmeti
05 Mart 2020


Evde Sağlık, gerek teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde, gerek kronik bir hastalığın takibinde, gerekse herhangi bir sağlık problemi olmaksızın koruyucu sağlık ve tetkik hizmetlerinin verilmesi süreçlerinde, ihtiyaç sahiplerine kendi ortamlarında sağlık bakımı hizmetlerinin verilmesidir.

Çeşitli hastalıklara bağlı olarak evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan yatağa bağımlı bireylere evinde ve aile ortamında sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen sağlık (muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon) hizmetlerini içeren hizmetdir.
Evde bakım hizmetinde amaç, günlük yaşam şartlarını en az etkileyerek en doğru tedaviye ulaşmak yolu ile hastalığın ve yetersizliğin etkilerini en aza indirmek ve aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini yükseltmektir. Bu hizmet ayrıca; evde kalmayı tercih eden ve tedavisi, bakımı devam eden; ancak yakın aile çevresi ve arkadaşları tarafından bakımı gerçekleştirilemeyenler için gereklidir.

KİMLER YARARLANABİLİR
Evde sağlık hizmetlerinden hastalığı nedeniyle tanısı konulmuş ve evinde sürekli yatarak tedavi olması gereken, yürüyemeyen ve yatağa bağımlı, özel ihtiyaçlarını dahi gideremeyecek durumdaki yatalak hastalar yararlanabilir.
Evde Sağlık Bakımı Hizmetleri alanlar arasında en büyük çoğunluğu oluşturan gruplar aşağıda sıralanmıştır.
Ameliyat sonrası bakım ihtiyacı olanlar
Ortopedi ve Travmatoloji hastaları
Kalp, Damar ve Hipertansiyon hastaları
Hemipleji (Felçli) hastaları
Onkoloji (Kanser) hastaları
Akciğer ve Solunum hastaları
Diabet hastaları
Nöroloji hastaları
Oksijen tedavisine ihtiyacı olan diğer hastalar
Yeni doğum yapan anne ve bebekleri
Bakım ihtiyacı olan yaşlılar ve özürlüler
Yara bakımı, enjeksiyon, infüzyon ve diğer kısa süreli hemşirelik hizmetlerine ihtiyaç duyanlar
Laboratuar tetkik ve test hizmetlerine ihtiyacı olanlar
Evinde her türlü medikal ekipman ihtiyacı olanlarWhatsApp Image 2020-02-25 at 13.53.47.jpeg


EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ NELERDİR
Evde Sağlık Bakımı Hizmetleri, ameliyat sonrası bakım gereksinimi olanlardan uzun süreli bakıma ihtiyacı olan hasta ve yaşlılara, yeni doğum yapan annelerden tedavisi evde de sürdürülebilecek hastalara, kısa süreli hemşirelik hizmetlerine gereksinim duyanlardan, aşılama ve laboratuvar tetkikleri gibi hizmetleri evinde veya işyerinde almak isteyenlere kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyaç sahiplerine hitap etmektedir.
Tanı koymak yerine tanısı konularak tedavisi düzenlenmiş hastaların takibini yapmak
Tıbbi cihaz, malzeme ve ilaç kullanımına ilişkin raporların çıkartılmasına yardımcı olmak
Gerekli durumlarda hastalık raporu çıkartılmasına yardımcı olmak,
Evde kullanımı gerektiren tıbbi cihaz ve ekipmanların doğru ve uygun koşullarda kullanılması konusunda eğitim ve danışmanlık hizmetlerini vermek
Hasta ve yakınlarına evde bakım sürecinde üstlenebilecekleri görevler, hastalık, tedavi, bakım eğitimi vermek ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi için bilgilendirmek.
Hizmet verilen hastaların ağız ve diş sağlığı muayene ve tedavisini sağlamak.
Ekipler tarafından gerektiğinde hasta nakil araçları ile hastanın hastaneye naklini sağlamak.
Hastanın muayene, tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarını yapmak.
İlacın reçete edilmesindeki özel düzenlemeler saklı kalmak kaydıyla uzun süreli kullanımı sağlık raporu ile belgelendirilen, hastanın hastalığına bağlı olarak kullandığı ilaçları yazmak ve ilaç kullanımı ile ilgili bilgi vermek.
Gerek görüldüğünde uzman hekim, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog desteğini sağlamak.

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİNE NASIL BAŞVURULUR ?
Hasta veya yakını ilgili telefonlardan arayarak veya evde sağlık hizmeti birimlerinde bulunan Hasta Başvuru Formunu doldurmak kaydıyla başvuru yapar.
Türkiye’nin genelinde tahsis edilen 444 38 33 (444 EV DE) numaralı telefon, mesai saatleri içerisinde aranabilir.
Başvurular kayıt altına alındıktan sonra en kısa süre içerisinde Evde Bakım doktoru tarafından yerinde değerlendirilir. Evde sağlık hizmeti almak için başvuran kişi veya aile bireylerine değerlendirme sonucu konusunda, olumlu veya olumsuz olup olmadığına bakılmaksızın en kısa sürede bilgi verilir. Evde Sağlık Hizmetleri Sağlık Bakanlığınca sunulmakta olup ücretsizdir.